Jak przełamać wstyd w intymnych relacjach z partnerem

Jak przełamać wstyd w intymnych relacjach z partnerem
Dainis Graveris z Unsplash

Wstydliwość może przejawiać się w różnych sytuacjach. Także podczas intymnych chwil możemy wstydzić się swojego ciała, nagości czy bliskości. Jak przełamać wstyd w relacjach z partnerem?

Rozmowa to podstawa

W każdych relacjach jest ważna jest rozmowa. Bez niej nie moglibyśmy się porozumieć, poznać siebie wzajemnie. Zanim zaczniemy rozmowę z partnerem warto zastanowić się na swoimi obawami. Delikatne tematy wymagają dużego taktu i wyczucia. Empatia i delikatność będę w tym przypadku jak najbardziej wskazane. Wszelkie bariery powstają w naszej głowie, dlatego odpowiednie nastawienie pomoże w przełamaniu ich. Nie bójmy się rozmawiać z partnerem o naszych problemach, nawet tych bardzo intymnych. Spędzanie wspólnego czasu pogłębi relacje i stopniowo zmniejszy psychiczny opór.

Przełamanie wstydu

Wstyd jest czymś naturalnym, jednak może skutecznie utrudniać nasze relacje z partnerem, szczególnie te związane z seksualnością. Poczucie bezpieczeństwa i zaufania sprzyja umacnianiu więzi. Brak zbędnej krytyki czy wyśmiewania się z drugiej osoby na pewno sprawi, że będzie się ona czuła pewniej w intymnych relacjach a komplementy podniosą jej samoocenę. Wprowadzenie luźnej atmosfery do sypialni także może przełamać wstyd. Z poczuciem wstydu związane są kompleksy. Ciągłe przypominanie o swoich mankamentach czy wyobrażenie o nich może powodować strach i obawę przed kontaktami seksualnymi. Pozbycie się kompleksów poprawi świadomość ciała a co za tym idzie lepsze stosunki z partnerem. Pomóc w tym może nowa, seksowna bielizna czy wizyta u kosmetyczki. Kiedy mimo wszelkich prób nie możemy sprostać wzajemnym oczekiwaniom seksualnym warto zasięgnąć porady seksuologa.

Pewność siebie to wspaniała cecha. Warto więc pracować nad sobą, nie przejmować się kompleksami i cieszyć się bliskością z partnerem, bez poczucia wstydu. Jeśli będziemy czuły się kochane i bezpieczne, bariery znikną w mgnieniu oka, poprawiając nasze życie intymne.

PODZIEL SIĘ: