Dlaczego kłamiemy w relacjach damsko-męskich?

Dlaczego kłamiemy w relacjach damsko-męskich

Relacje damsko-męskie niejedno mają imię. Nie każda randka prowadzi do związku. Czasem jest jednym, nic nieznaczącym spotkaniem, po którym stwierdzamy, że z drugą osobą nam nie po drodze. Czasem relacja przekształca się w seks bez zobowiązań, a kiedy indziej druga osoba nigdy więcej do nas nie dzwoni. Dlaczego kłamiemy w relacjach damsko-męskich?

Chcemy dobrze wypaść w oczach potencjalnego partnera

Kłamstwo jest wpisane w naszą codzienność. Posługujemy się zarówno białymi kłamstwami, które przydają się w życiu społecznym, jak i takimi grubszego kalibru, które mają nas przybliżyć do upragnionego celu. W relacjach damsko-męskich bardzo często kłamiemy tylko po to, aby dobrze wypaść w oczach potencjalnego partnera. Oszukujemy na temat naszych zainteresowań, chcemy przedstawić się jako osoby aktywne fizyczne, interesujące się szeroko pojętą kulturą i sztuką. Uważamy, że w ten sposób przypodobamy się drugiej osobie.

Nie chcemy zrobić przykrości drugiej osobie

Czasem mężczyzna mówi kobiecie komplement na temat ubioru, chociaż ten zupełnie mu się nie podoba po to, aby nie sprawić jej przykrości. Zdaje sobie bowiem sprawę, jak drażliwa bywa ta kwestia. Poza tym jest ona naprawdę piękną kobietą, po co więc czepiać się sukienki? Każdy ma inny gust.

Nie chcemy wyjść na nudziarzy

Czasem zmyślamy sobie hobby, bo w rzeczywistości nasza pasja jest bardzo pospolita – np. lubimy czytać książki, prowadzić bloga lub konto na Instagramie i boimy się, że druga osoba weźmie nas  za nudziarzy. Dlatego opowiadamy z zapałem o swojej pasji do kitesurfingu, chociaż nigdy go nie uprawialiśmy.

Nie chcemy ujawniać swoich prawdziwych intencji, by osiągnąć cel

Ten podpunkt bardziej dotyczy mężczyzn niż kobiet. Panowie często dużo mówią o tym, jak szukają miłości, stałego związku, pragną dzieci, ślubu etc. Robią to z premedytacją, aby wkupić się w łaski kobiety, aby ta  im szybko uległa i poszła z nimi do łóżka. Jego celem jest tutaj seks, a opowieść o romantycznym sercu łaknącym miłości tylko stanowi zasłonę dymną.

Niektórzy mężczyźni szukają przygód oraz odskoczni od codzienności

Niektórzy mężczyźni udają wolnych, chociaż na co dzień czeka na nich w domu żona lub stała partnerka. Kłamią, bo szukają przygód, odskoczni. Mało która kobieta zgodzi się na bycie tą drugą.  Tymczasem kłamiąc, można ugrać to, co jest naczelnym celem.

Boimy się odrzucenia

Czasem kłamiemy, mówimy, że nie wiemy, co czujemy wobec drugiej osoby, że musimy się jeszcze trochę pospotykać, bo nie wiemy, jakie intencje ma druga osoba. Poza tym panicznie boimy się odrzucenia, tego, że ujawnimy swoje prawdziwe uczucia, a ktoś powie nam, że nie jest nami zainteresowany.

PODZIEL SIĘ: