Terapia rodzinna – kiedy warto ją przeprowadzić?

terapia-rodzinna

Pomoc psychoterapeuty jest dla niektórych ostatecznym rozwiązaniem i pewnego rodzaju klęską. Terapia rodzinna – kiedy warto ją przeprowadzić?

Psychoterapeuta poszukiwany czy omijany?

Psychoterapeuta to ktoś więcej niż zwykły psycholog. Posiada większą wiedzę, nie tylko na temat psychologii, ale także socjologii, medycyny czy antropologii. Dobry specjalista jest poszukiwany na wagę złota, ponieważ może skutecznie i profesjonalnie pomóc w rozwiązaniu problemów. Choć dużo osób korzysta z usług terapeutów, to wciąż trudny temat. Ludzie wstydzą się poprosić obce osoby o poradę, nie chcą mówić o swoich kłopotach i wszelkich bolączkach. Psychoterapia często kojarzy się negatywnie, a przecież ma na celu osiągnięcie pozytywnych efektów. Brak świadomości ludzi i otwarcia na własne problemu, może je tylko pogłębić.

Terapia rodzinna – kiedy warto ją przeprowadzić?

Oprócz terapii rodzinnej, ośrodki terapeutyczne czy gabinety prywatne oferują terapię rodzinną. Taka metoda leczenia jest zalecana przy wielu zaburzeniach psychicznych. Dużą grupę stanowią zaburzenia odżywiania. Coraz więcej młodych osób, w pogoni za kanonem urody i mody, popada w anoreksję czy bulimię. To poważne choroby, które zaczynają się w umyśle, działając destrukcyjnie nie tylko na ciało ale także psychikę. Aby pomóc osobie chorej jest potrzebne wsparcie rodziny. Terapia pozwala zniwelować kompleksy i dowartościować drugiego człowieka. Zaleceniem do przeprowadzenia terapii rodzinnej może być także problem z narkotykami czy alkoholem. Gdy w domu pojawia się kłopot z używkami, spotkania z terapeutą mogą pomóc w odbudowaniu pozytywnych relacji z bliskimi oraz wyjście z nałogu. Rodziny z problemami wychowawczymi i wzajemnymi relacjami również mogą skorzystać z tego typu formy pomocy. Nastoletni bunt czy kłopoty w szkole to tylko niektóre z powodów, dla których rodziny udają się na terapię. Strata bliskiej osoby również może okazać się trudna, szczególnie dla dzieci. W takich przypadkach także proponuje się pomoc psychologa czy psychoterapeuty.terapia

Siła tkwi w rodzinie

Rodzinna jest jednostką, którą powinna łączyć szczególna i bliska więź. Gdy zostanie zerwana, często trudno odbudować ją samemu. Terapia rodzinna jest formą profesjonalnej pomocy dla wszystkich rodzin, które nie radzą sobie same ze swoimi problemami. Czasem warto zasięgnąć fachowego doradztwa, aby nie stracić bezpowrotnie kontaktu z najbliższymi.

PODZIEL SIĘ: