Dlaczego mężczyźni DDA to trudni partnerzy?

Dlaczego mężczyźni DDA to trudni partnerzy

DDA to dorosłe dzieci alkoholików, psycholodzy twierdzą, że osoby, które wychowały się w rodzinie, gdzie przynajmniej jeden rodzic pił, nierzadko mają do czynienia z traumą zbliżoną do tej, z jaką wracają żołnierze z wojny. Tacy ludzie nauczyli się być czujni, aby w porę rozpoznać zagrożenie i na nie odpowiednio zareagować. Trzeba było nauczyć się rozpoznawać nastroje  pijącego rodzica oraz jego kolegów zapraszanych na wódkę. Dlaczego mężczyźni DDA to trudni partnerzy?

Brak poczucia stabilizacji

DDA często pamiętają, jak w szkole przyszło im pełnić rolę kozła ofiarnego. W ten sposób traktowali ich nie tylko rówieśnicy, którzy wyczuli w nich słabość, ale też sfrustrowani nauczyciele. Na dodatek ich życie rzadko było stabilne. Jednego dnia trwała ostra awantura, drugiego powracała względna normalność.

Syndrom DDA a niskie poczucie własnej wartości

Mężczyzna DDA może mieć problem z niskim poczuciem własnej wartości. Nawet gdy widzisz przed sobą roześmianego, przystojnego faceta, który dobrze radzi sobie w pracy, on tak o sobie nie myśli. Postrzega siebie w roli życiowego nieudacznika i boi się, kiedy zauważysz, że coś mu w życiu nie wyszło.  On może uważać, że nie zasługuje na tak wspaniałą kobietę jak ty. Może też uważać, że tylko się nim zabawisz i go zostawisz, bo nie jest dla ciebie dostatecznie dobry.  Pomimo że okazujesz mu zainteresowanie, on może wciąż uważać, że nie interesuje  cię poważna znajomość. W rodzinie alkoholowej często pojawia się pewien problem. Dziecko widzi, że w rodzinie źle się dzieje, ale matka udaje, że to szczęśliwa rodzina, tylko mąż, jak to facet, czasem lubi się napić. W pewnym momencie przestaje ufać swoim odczuciom i intuicji.

Mężczyzna DDA boi się, że nie zasługuje na miłość

Mężczyzna DDA często uważa, że nie zasługuje na twoją miłość. On nie rozumie, że takie uczucie jest w pełni bezinteresowne.  On nie musi być ani idealnym kochankiem, ani mieć drogiego samochodu czy mieszkania. W domu rodzinnym często powtarzano mu zapewne, że kiepsko się uczy, dlatego tata pije. Ewentualnie chwalono go tylko za to, czego dokonał. On nauczył się, że na miłość trzeba zapracować byciem perfekcyjnym.

Dzieci alkoholików wstydzą się nałogu rodziców

Do tego u mężczyzn DDA często dochodzi wstyd związany z pochodzeniem. Taki facet nie chce się przyznać, że jego ojciec był alkoholikiem. Uważa, że przez takie wyznanie straci szacunek w twoich oczach. Co ciekawe, choć kobiety również wstydzą się alkoholizmu w swojej rodzinie, to potrafią o tym rozmawiać, ponieważ zdają sobie sprawę, że to wybór rodzica, a nie ich.  Mają bowiem większą świadomość psychologiczną dzięki sięganiu po różnego rodzaju czasopisma i poradniki.

Mężczyzna DDA w relacjach romantycznych

Jak dorosłe dziecko alkoholików postępuje w relacji romantycznej? Może dążyć do stworzenia idealnej rodziny, w której nie ma miejsca na upijanie się, używki. Wszyscy pracują, uprawiają sport i prowadzą aktywne życie towarzyskie. Niestety, często partner jest wybierany tylko pod tym kątem, aby pasował do obrazka, który zrodził się w głowie. Tutaj nie ma miejsca na prawdziwą miłość. Czasem dorosłe dziecko alkoholików zakochuje się w osobie uzależnionej, pragnąc uratować chociaż ją, skoro z pijącym rodzicem się nie udało.  Niestety, niekiedy dorosłe dzieci alkoholików same popadają w alkoholizm. Jest to po części wina genów odpowiedzialnych za uzależnienie, a po części kwestia braku dobrych wzorców radzenia sobie ze stresem. Na szczęście wszystko można przepracować, bo nasze życie zależy tylko od nas.

Związek z DDA a ryzyko współuzależnienia

Mężczyzna DDA to na ogół trudny partner. Jeśli zdradza nietypowe zachowania, które utrudniają mu budowanie relacji, to prawdopodobnie wymaga terapii. Wiedza to potęga, pozwala zrozumieć nasze nietypowe postawy. Gdy wiemy, co za nimi stoi, patrzymy na nie w sposób racjonalny i jesteśmy w stanie je zmieniać. On także może zmienić się na lepsze, jeśli sam tego zechce i zapisze się na terapię dla DDA.  Dzięki niej może stać się lepszym partnerem.

Pamiętaj jednak, że na ciebie czyha pułapka, którą jest współuzależnienie. To normalne, że współczujesz mu ciężkiego dzieciństwa i widzisz w nim potencjał. Musisz jednak pamiętać, że jeśli ktoś ciągle cię rani, sam pije lub bierze narkotyki, to nie jest to dobry partner dla ciebie. Lepiej go zostawić, dać mu do myślenia i w ten sposób skłonić do podjęcia terapii dla DDA.  Być może za jakiś czas on stanie się gotowy na związek, a może nigdy to nie nastąpi, bo zacznie zatracać się w swoim uzależnieniu.

PODZIEL SIĘ: