Jak uniknąć bólu stóp?

Jak uniknąć bólu stóp
rune enstad z Unsplash

Ból stóp potrafi uprzykrzyć życie tak samo, jak ból głowy, szczególnie jeżeli przed nami jeszcze sporo chodzenia. Kiedy dyskomfort narasta, zaczynamy chodzić w analogiczny sposób, czyli tak, aby uniknąć bólu. Dla obserwatorów wygląda to dość pokracznie, a my czujemy się, jakbyśmy stąpali po pinezkach. Po kilku godzinach takich męczarni jesteśmy w stanie tylko paść na kanapę.

Ból stóp może mieć wiele przyczyn, które w większości są spowodowane nieprawidłowo dobranym obuwiem lub płaskostopiem. Dobrze jest znać czynnik powodujący dyskomfort, aby jakoś mu zaradzić. Jeżeli zareagujemy odpowiednio wcześnie najprawdopodobniej uda nam się uniknąć poważnych deformacji stopy.

Halluksy

Koślawość dużego palucha u stopy prowadząca do patologicznego położenia pozostałych palców powodująca poważne problemy z chodzeniem. Na początku możemy zaobserwować koślawienie palucha o okrągłą kostkę wystającą od przyśrodkowej strony stopy w okolicy stawu śródstopno-paliczkowego u dużego palucha. Kiedy zauważymy pierwsze symptomy, należy zacząć wzmacniać odwodziciela palucha specjalnymi ćwiczeniami, stosować separatory na noc i unikać ciasnego obuwia.

Ostroga piętowa

Stan zapalny rozcięgna piętowego, powstaje kiedy napięte rozcięgno pociąga przyczep i powstają osteofity na pięcie. Ta wyrośl kostna uciska na nerw czuciowy i powoduje ból. Zazwyczaj ból pojawia się późno, pozostaje nam fizjoterapia, rozciąganie rozcięgna podeszwowego, fala uderzeniowa i ultradźwięki. Ostrogi piętowej można zapobiec, unikając butów na obcasie i stosując masaże stóp z rozciąganiem.

Odciski i modzele

Są to stwardniałe fragmenty skóry, które są reakcją obronną na ciągły nacisk. Zazwyczaj wiążą się z bólem i dużym dyskomfortem. Odciski można zwalczyć samodzielnie stosując specjalne preparaty silnie złuszczające, bądź w gabinecie kosmetycznym lub podologicznym. Aby uniknąć nawrotów, należy poszukać butów, które nie będą drażnić miejsc, gdzie są lub były odciski. Można stosować również specjalne plastry z wyciętymi gąbeczkami, które odciążają tkliwe miejsce.

 

PODZIEL SIĘ: