Znaczenie dotyku

dotykDlaczego zmysł dotyku jest taki ważny? Dlaczego odczuwamy potrzebę całowania i przytulania bliskich nam ludzi? Dlaczego czujemy wstręt na myśl o kontakcie fizycznym z osobą, której nie lubimy?

 

Dotyk związany jest z układem czuciowym ludzkiego organizmu. To jeden z najważniejszych zmysłów, jakie występują u człowieka. Z biologicznego punktu widzenia, dotyk to wszystkie wrażenia, które są zestawione w określony układ i przesyłane są z receptorów czuciowych  przez nerwy czuciowe do mózgu. Na zmysł dotyku reagują receptory mieszczące się w skórze. Dzięki nim odczuwamy ból, ciepło, zimno czy uszkodzenia.

Ten bardzo ważny zmysł rozwija się już na etapie drugiego miesiąca ciąży. Wśród pierwszych wrażliwych na dotyk punktów są usta, twarz, a po 14 tygodniach wrażliwe staje się już całe ciało. Głównym zadaniem dotyku jest  funkcja obronna. Kiedy ciało spotyka się niebezpiecznym czynnikiem, następuje odruch automatyczny i niekontrolowany, mający na celu unikniecie i ochronę przed zagrożeniem.

Za pośrednictwem dotyku działamy też na sferę seksualną partnera. Dotyk rozbudza nasze erotyczne fantazje i jest nieodłącznym elementem gry wstępnej. Warto też wiedzieć, że dotyk zwyczajnie leczy, a jego regularne dostarczanie jest jedną z podstawowych potrzeb emocjonalnych i fizycznych naszego istnienia.

 

Terapia przytulaniem

Hitem w Nowym Jorku stały się ostatnio tzw. Cuddle Party. Spotkania w takiej formie polegają na (pozbawionej podtekstów seksualnych i alkoholu) nauce wyznaczania granic intymnych i uzdrawiania relacji przez dotyk.

 

Naukowcy i terapeuci są zgodni, że ciało, które nie otrzymuje potrzebnej porcji dotyku cierpi. Na chroniczny brak dotyku cierpią szczególnie osoby samotne, tzw. wielkomiejscy single, którzy co prawda znakomicie realizują się w zaawansowanej spinaczce na szczyty kariery, ale lukę w ich życiu osobistym stanowią związki z innym człowiekiem. Terapeuci przyznają również, że kultura zachodnia podkreśla jedynie znaczenie i zjawisko złego dotyku, zapominając o jego pozytywnych aspektach.

PODZIEL SIĘ: