Różne temperament, z tym da się żyć

Ludzie zmieniają sią na przestrzeni lat, pod wpływem doświadczeń i życiowych przeżyć. Teoretycznie temperament jest stałą cechą człowieka, jednak zdarza się tak, że z jakiś powodów był wcześniej temperowany i dopiero po wielu latach daje o sobie mocniej znać. Zmieniają się także indywidualne potrzeby i nagle spokojny flegmatyk odkrywa w sobie ogromny pociąg do sportów ekstremalnych, a dusza towarzystwa postanawia przenieść się z zatłoczonego miasta, do domu na wsi, tak by chociaż przez chwilę pobyć z dala od innych ludzi i codziennych spraw. Dla wielu związków takie zmiany to zapowiedź rozstania, chociaż wcale nie trzeba rezygnować z siebie, by móc cieszyć się nowym sposobem na życie.

            Zmiany zachodzące zarówno w związku, jak i w partnerach to poważna próba dla ich relacji. Nie każdy potrafi sobie z tym poradzić, a wieloletnie małżeństwa znajdują swój finał przed sądem. Im większe oczekiwania partnerów wobec siebie, tym większe prawdopodobieństwo rozpadu ich związku, przy okazji pierwszego większego problemu.

            Czy istnieje skuteczny sposób radzenia sobie z problemami wynikającymi z naturalnie zachodzących zmian? Owszem, miłość, szacunek, zrozumienie, sztuka wybaczania i odrobina pokory, to najlepsza mieszanka, która zapewnia długie i szczęśliwe wspólne życie. Zmiana zainteresowania czy potrzeb to nie powód, by natychmiast składać pozew rozwodowy. Zamiast więc unosić się gniewem lepiej czasami spróbować czegoś nowego, lub po prostu pozwolić partnerowi od czasu do czasu zrealizować nawet najbardziej szalony pomysł. Nie mniej ważna jest także rozmowa, to od niej zależy przecież to, w jaki sposób kształtuje się relacja dwojga ludzi.

PODZIEL SIĘ: