Jak poprawić swoją witalność w każdym wieku?
Czasem patrzymy na osoby po pięćdziesiątce, które zachowują się, jakby miały lat dwadzieścia, a czasem widzimy młode osoby, które zachowują się jakby miały jakieś dwadzieścia lat i mniej. O co tutaj chodzi? Czemu jedni mają więcej energii i witalności od innych? Jak oni to robią?
Na witalność człowieka ma wpływ wiele czynników. Pierwszym i najważniejszym jest stan psychiczny i jakość życia. Jeżeli człowiek radzi sobie z codziennymi problemami, ma satysfakcję z życia zawodowego i rodzinnego, łatwiej jest mu uruchomić pokłady energii. Gorzej mają osoby, które są mało odporne psychicznie, mają za sobą jakieś traumatyczne przeżycia lub są zwyczajnie przemęczone. Natłok obowiązków może spowodować, że będziemy mieli dużo mniej energii. Siły witalne są odbierane także przez rzeczy do zrobienia, które odkładamy na później. Ciągłe myślenie, że mamy coś do zrobienia i planowanie, kiedy to zrobimy, zabiera dużo więcej energii niż szybkie wykonanie uciążliwego zadania
Kolejnym ważnym aspektem jest dieta i aktywność fizyczna. Poprzez prawidłowy sposób odżywiania jesteśmy w stanie dostarczyć naszemu organizmowi witamin i odpowiedniej dawki energii, tak aby nam się po prostu chciało chcieć. Nieprawidłowa dieta przyczynia się do powstawania chorób takich jak cukrzyca i zespół metaboliczny, a te z kolei odbierają nam witalność i chęć do życia. Osoby aktywne fizyczne są zdrowsze i paradoksalnie wykonując regularny dodatkowy wysiłek, mają więcej energii w ciągu dnia. Na szczęście asekuracyjny pogląd naszych babć, aby się nie męczyć, kiedy nie trzeba, odszedł do lamusa.
Ashwagandha
Jeżeli na uspokojenie możemy pić zioła to na pobudzenie i dodanie sobie witalności również. Jest tylko jeden warunek – najpierw musimy zadbać o żywienie, ćwiczenia i równowagę w życiu zawodowym i prywatnym. Potem możemy sięgnąć np. po takie zioło jak ashwagadha. Jest to roślina, której korzeń ma wiele właściwości prozdrowotnych. Ashwaganha ma działanie przeciwlękowe i przeciwdepresyjne oraz poprawia koncentrację, czyli podsumowując, dodaje witalności.