Dlaczego pieniądze stanowią źródło konfliktu w związku?

Dlaczego pieniądze stanowią źródło konfliktu w związku

Pieniądze stanowią źródło konfliktów w niejednym związku. Nic dziwnego, wszak wpływają na nasze życie codzienne, a każdy z nas wynosi z domu rodzinnego odmienne podejście do finansów. Jedni mają naturę lekkoduchów, wydających więcej, niż zarabiają. Drudzy skrupulatnie oszczędzają, bo zdają sobie sprawę z niepewności czasów, w których żyją. Jak połączyć sprzeczne oczekiwania? Dlaczego pieniądze stanowią źródło konfliktu w związku?

Odmienny stosunek do pieniędzy

Każdy z nas ma inny stosunek do pieniędzy i zazwyczaj wynika on ze sposobu wychowania. Jeśli pochodzisz z zamożnej rodziny, w której rodziców było stać na wszystko, to możesz mieć problem ze zrozumieniem osoby, która sama do wszystkiego doszła, uczciwie pracując. Ty np. dostałeś od rodziców mieszkanie i samochód, ale twoja partnerka z trudem kupiła kawalerkę na kredyt, choć nie jest osobą leniwą czy słabo wykształconą. Nic dziwnego, że ona oszczędza pieniądze i unika zbędnych wydatków w postaci wakacji za granicą czy weekendowego wypadu do spa. Ty natomiast nie musisz liczyć się z każdą złotówką, więc pragniesz wydać pieniądze na dobrą zabawę.

Pieniądze wpływają na sposób spędzania czasu wolnego

To, ile zarabiamy, wpływa na to, jak spędzamy czas wolny. Jeśli ktoś ma spore dochody, może sobie pozwolić na kosztowne hobby, np. jeździectwo czy spadochroniarstwo. Natomiast jego partnerka może zarabiać dużo mniej i rozsądnie planować wydatki. Dla niej wspólny wypad do Włoch to spory wydatek, dlatego  nie chce go ponosić i tutaj pojawia się pierwszy zgrzyt. Jeśli jedna ze stron preferuje kosztowne formy wypoczynku w czasie wolnym, a drugiej brakuje na nie środków finansowych, to konflikt gotowy.

Odmienna pozycja majątkowa

Jeśli on ma własny dom jednorodzinny, a ona wynajmuje kawalerkę w bloku, to także mogą pojawić się konflikty. On może nie chcieć jej odwiedzać, bo nie podoba mu się budownictwo. Ona z kolei nie może sobie pozwolić na lepsze lokum, bo chwilowo nie ma takich możliwości finansowych. Odmienna pozycja majątkowa może wyjść też na jaw podczas jego imprezy firmowej. Jej nie stać na tak kosztowny ubiór, ma ładne sukienki, ale z sieciówki, a nie od projektanta.  On może uważać, że ona nie pasuje do jego środowiska, ona też może czuć się w nim wyobcowana.

Gdy żona nie chce pracować

Czasem konflikt o pieniądze dotyczy tego, kto ma je przynosić do domu. Nie wszystkie kobiety chcą pracować. Często po urodzeniu dziecka dochodzą do wniosku, że mąż ma obowiązek je utrzymywać i rezygnują z pracy zawodowej. On z kolei może mieć tego dość. Nie umawiali się na to, że zarabianie pieniędzy będzie spoczywało wyłącznie na jego barkach. To jej wymysł, który bazuje na staroświeckich przekonaniach.

Wydawanie pieniędzy – odmienne cele

Nie ma w tym nic oryginalnego, że każdy z nas lubi wydawać pieniądze na coś innego. Jeden będzie chciał kupić nowy telewizor do salonu, choć stary działa, a drugi partner stwierdzi, że bardziej potrzebny jest remont kuchni. Jeśli chodzi o priorytety i wspólne cele finansowe to wizja wielu par po prostu się rozjeżdża.  Nic dziwnego, że prowadzi to do konfliktów.

PODZIEL SIĘ: