Czy miłość zawsze jest dobra?

Czy miłość zawsze jest dobra

Miłość uchodzi za najpiękniejsze uczucie i słusznie. Jednak nie zawsze prowadzi nas ona ku szczęściu. Czasem okazuje się źródłem destrukcji i cierpienia. Czy miłość zawsze jest dobra?

Nasze społeczeństwo żyje mitami o miłości romantycznej. Trudno się dziwić, takim wizerunkiem tego uczucia karmi nas popkultura i lektury szkolne. Wierzymy, że nasze uczucie jest nie tylko wyjątkowe, ale też wszystko przezwycięży i jest tym jedynym na całe życie. Niestety, to tylko nasze życzeniowe podejście do miłości. Rzeczywistość wygląda bowiem zgoła odmiennie.

Miłość, która sprawia, że tkwimy przy sprawcy przemocy

Wiele kobiet zostało wychowanych w przeświadczeniu, że w pewnym wieku wypada mieć męża i dzieci. O problemach małżeńskich nie wolno mówić na głos, to sprawa rodziny. Nie wolno się też rozwieść, bo małżeństwo jest na całe życie. W rezultacie kobieta pozwala sobie na to, aby mąż latami ją katował, znęcał się nad nią psychicznie i seksualnie. W końcu, jak wytrzeźwieje, to  mówi, że kocha, pryznosi prezenty.

Miłość, która sprawia, że pozwalamy na brak szacunku

Toksyczna miłość ma miejsce także wówczas, gdy pozwalamy sobie na to, aby mężczyzna odnosił się do nas bez szacunku. Jeśli on wymaga od nas ciągłej obsługi, dzwoni po nas w środku nocy, ma gdzieś nasze potrzeby emocjonalne, to znaczy, że nas nie kocha. Nie dajmy sobie wmówić, że on swoje uczucia wyraża w bardziej szorstki sposób, bo jego rodzice byli patologiczni. To go  nie usprawiedliwia. Osoba, która szczerze kocha, nie krzywdzi.

Miłość, która sprawia, że godzimy się na poniżanie

Nie powinnyśmy zgadzać się na to, aby mężczyzna żartował z nas naszym kosztem i wyrażał się o nas w niepochlebny sposób. To nie jest jego wyostrzone poczucie humoru, tutaj mamy do czynienia z wysublimowaną formą przemocy psychicznej, którą należy, jak najszybciej przerwać.

Miłość, która sprawia, że tolerujemy zdrady

On cię zdradza. Nie krzywdziłby cię w ten sposób, gdyby naprawdę cię kochał. Nawet jeśli to do ciebie wraca po każdym skoku w bok, to nic nie znaczy. Nie bądź głupia, nie daj sobie wmówić, że to kobiety go podstępnie wykorzystują lub on jest taki biedny, chory i uzależniony od seksu. Od takiego faceta trzeba uciekać, bo on kocha tylko siebie samego. Uczucia innych ludzi zupełnie go nie interesują.

Miłość, która pozbawia nas radości życia

Kiedyś byłaś uśmiechniętą, radosną kobietą, która nie bała się nowych wyzwań w pracy. Przez niego stałaś się zahukana i zalękniona. Boisz się odezwać, uważasz, że twoja praca zostanie skrytykowana, że jest słaba i nikt jej nie doceni. To on pozbawił cię radości życia i poczucia własnej wartości. Aby je odzyskać, najpierw musisz się z nim rozstać.

PODZIEL SIĘ: