Komunikacja niewerbalna – co mówi twoje ciało?

Sposób, w jaki ludzie porozumiewają się ze sobą, nie sprowadza się jedynie do wymiany słów. Mowie towarzyszą także gesty, spojrzenia, intonacja głosu. Odczytując komunikaty pozawerbalne, możesz zrozumieć prawdziwe intencje i nastrój swojego rozmówcy. Jak to zrobić?

Mowa ciała
Komunikacja pozawerbalna to mimika, gestykulacja, postawa ciała (sposób stania, siedzenia, zachowanie przestrzeni interpersonalnej), spojrzenia i wszystkie sygnały, które rozmówcy wysyłają do siebie poza językiem mówionym. Według psychologów mowa ciała nigdy nie kłamie. Większość ludzi wykonuje wiele gestów zupełnie nieświadomie. Bardzo trudno jest kontrolować swoje odruchy i nauczyć się panować nad własną komunikacją pozawerbalną – choć istnieją odpowiednie szkolenia i kursy, które w tym pomagają. Dużo łatwiej jest rozpoznawać sygnały i znaki, które wysyłają do nas inni rozmówcy.

Niewerbalnie na co dzień
Po co w ogóle zwracać uwagę na mowę ciała? Prawdziwi specjaliści potrafią wyczytać z niej prawie wszystko: od aktualnego nastroju i intencji rozmówcy, poprzez charakter, osobowość i status społeczny, a na kłopotach zdrowotnych skończywszy. Sztuki odczytywania komunikatów niewerbalnych używa się na rozmowach kwalifikacyjnych, spotkaniach biznesowych i negocjacjach, na egzaminach i wszędzie tam, gdzie o powodzeniu decyduje własna prezencja. W bardziej prywatnym użyciu przydaje się do rozczytywania intencji drugiej osoby: przy pierwszym spotkaniu, na randkach czy w codziennych kontaktach z ludźmi.

Sztuka czytania między słowami
Na komunikaty niewerbalne zwracamy uwagę podświadomie, choć nie zawsze wiemy, co dokładnie oznaczają. Czasami mamy wyraźne wrażenie, że osoba, z którą rozmawiamy, myśli zupełnie coś innego, niż mówi lub nie jest zainteresowana dalszą rozmową. To właśnie dzięki mowie ciała, którą automatycznie odbieramy z zachowania innych osób. Poznanie znaczenia różnych symboli komunikacji niewerbalnych pozwala w znacznie większym stopniu zrozumieć rozmówcę. Warto jednak mieć trochę dystansu do mowy ciała. Trzeba pamiętać, że poszczególne sygnały bez odniesienia do całego zachowania danego człowieka oraz do toczącej się rozmowy, mogą być zupełnie mylnie odebrane. Koncentrowanie się tylko na gestykulacji rąk lub na mimice twarzy albo odczytanie jedynie pojedynczego sygnału (np. skrzyżowania rąk) bez analizy reszty mowy ciała, doprowadzi nas do nieprawdziwych wniosków.

Mowa ciała w praktyce
•    Oznaki kłamstwa – drapanie się lub pocieranie po nosie, dotykanie twarzy, zasłanianie ust ręką, pocieranie oka, łapanie się za ucho, przygryzanie warg, zwiększenie dystansu (odchylanie do tyłu, odsunięcie krok do tyłu), sztywna pozycja, częste mruganie, odwracanie twarzy.
•    Oznaki zdenerwowania – zabawa długopisem, guzikiem, bębnienie palcami, zamknięta postawa ciała (skrzyżowane ręce na piersi), zaciskanie dłoni, unikanie kontaktu wzrokowego, krzyżowanie nóg, kiwanie nogami, zabawa kosmykiem włosów, przeczesywanie włosów.
•    Oznaki zakłopotania – drapanie się po szyi lub twarzy, dotykanie uszu i twarzy, podgryzanie warg, odwracanie wzroku, oglądanie własnych paznokci, opuszczenie głowy.
•    Oznaka zainteresowania – patrzenie w oczy, powiększone źrenice, skracanie dystansu, przechylenie głowy na bok, naśladowanie zachowania rozmówcy, pochylanie się do przodu, postawa otwarta.

TAGI: komunikacja niewerbalna, mowa ciała, co mówi ciało, jak zrozumieć mowę ciała, jak odczytać sygnały ciała, komunikaty pozawerbalne,

PODZIEL SIĘ: