Wirus opryszczki u kobiety w ciąży

Wirus opryszczki u kobiety w ciąży
Fabian Albert z Unsplash

Choć sama opryszczka na ogół nie bywa groźna pod warunkiem, że nie przeniesiemy jej na przykład do oka, tak wirus opryszczki u kobiety w ciąży okazać się może bardzo poważnym zagrożeniem nie tyle dla przyszłej mamy, co dla samego płodu. Istotne jest zatem, by uwrażliwić przyszłych rodziców, czym stać się może opryszczka w ciąży na ustach kobiety mającej niebawem urodzić.

Wirus opryszczki a ciąża

Opryszczka wargowa w ciąży nie stanowi generalnie większego problemu poza kwestią estetyczną oraz nieprzyjemnym uczuciem, o ile ciężarna przed zajściem w ciążę miała już do czynienia z tego typu problemem już kiedyś. Znaczy to, tyle, że została ona zarażona wcześniej, a więc obecny w organizmie wirus nie ma wpływu na rozwój płodu i przebieg samej ciąży kobiety. Nie ma się też w tym wypadku czym przejmować.

Zbagatelizowanie tego problemu może jednak okazać się nieco bardziej problematyczne, a nawet tragiczna w skutkach, gdy opryszczka po raz pierwszy wystąpi w trakcie trwania ciąży, w momencie kiedy nie zareagujemy odpowiednio wcześnie i nie podejmiemy leczenia przeciwwirusowego. W efekcie pierwotnego zakażenia wirusem może bowiem dojść do wcześniejszego porodu, a w najgorszych okolicznościach do uszkodzenia płodu, bądź też poronienia. Bardzo zatem ważne, aby pacjentka, która nigdy przedtem opryszczki nie miała, nie narażała się na kontakt z zarażonymi osobami, które w danej chwili opryszczkę posiadają, nawet jeżeli jest to najbliższa osoba jak chociażby ojciec nienarodzonego jeszcze dziecka.

Jak uniknąć zarażenia?

Ważne aby cały czas wzmacniać swoją odporność, by do takiej sytuacji nie dopuścić, najlepiej poprzez dietę bogatą w witaminę C oraz cynk, a także wzmacniające preparaty, będące bezpieczne w stosowaniu dla kobiet w ciąży. Wskazana jest także szczególna higiena z uwzględnieniem stosowania sztućców oraz naczyń wiadomego pochodzenia, najlepiej osobistych. Poprzez takie chuchanie na zimno, skutecznie zapobiec możemy pojawieniu się opryszczki i tym samym uniknięciu jakże przykrych konsekwencji.

Jeżeli natomiast do zakażenia nieszczęśliwie dojdzie, natychmiastowa wizyta u lekarza powinna być niezwłoczna, jeśli chodzi nam o dobro dziecka. Dodatkowo w każdym z wypadków wystąpienia opryszczki, czy to u osoby zarażonej wcześniej, czy później oraz osób, z którymi mamy kontakt dobrze wesprzeć się plasterkami www.compeed.pl, które zadziałają niczym tarcza przeciwwirusowa i zredukują ryzyko dalszego zarażania poprzez powstałą w wyniku pojawienia się „zimna” ranę. Jednocześnie przyspieszą one zdecydowanie cały proces gojenia. Warte są one polecenia!

Tekst partnera

PODZIEL SIĘ: