Higiena intymna na co dzień

Codzienne dbanie  o higienę intymną daje nam poczucie czystości, świeżości oraz komfortu. Ta delikatna cześć kobiecego ciała wymaga jednak właściwej pielęgnacji. Odpowiednia higiena intymna poza poczuciem komfortu może także skutecznie ochronić nas przed infekcjami dróg rodnych. Należy o nią dbać codziennie, ale w szczególności latem, kiedy jest ciepło i zimą, kiedy mamy na sobie dużo odzieży i łatwiej jest się nam spocić.
Mikroflora pochwy to specyficzne środowisko, siedlisko bakterii – tych dobrych jak i tych mogących wywołać zakażenia. Jedne z nich – pałeczki kwasu mlekowego, odpowiedzialne  są za kwaśne środowisko i stanowią barierę ochronną przed mikrobami. Kiedy jednak ta bariera zostanie zachwiana wzrasta ryzyko podrażnień i zakażeń. Dzieje się tak często na skutek zaniedbywania lub nieprawidłowej higieny. Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja – mycie przynajmniej raz dziennie. Podczas miesiączki wskazane jest mycie nawet po każdej zmianie podpaski. Nie powinnyśmy używać mydła, gdyż potrafi bardzo wysuszać. Najlepiej używać  do tego celu specjalnych płynów, które utrzymują naturalne, czyli kwaśne pH w pochwie oraz zawierają wyciągi ziołowe i środki łagodzące.
A oto kilka dodatkowych rad jak dbać o higienę intymną:
•    Na co dzień noś wkładki higieniczne, a w torebce chusteczki do higieny intymnej. Pomogą ci się odświeżyć w każdej sytuacji.
•    Zarówno mycie, jak też osuszanie okolic intymnych powinnyśmy wykonywać od przodu do tyłu.
•    Nie stosuj do mycia gąbek ani myjek, zaś do wytarcia najlepiej przeznaczyć osobny ręcznik, który będzie zawsze suchy.
•    Zrezygnuj ze sztucznej, obcisłej bielizny, na rzecz bawełnianej i dopasowanej.
•    Nie bagatelizuj objawów, które mogą wskazywać na choroby narządów płciowych, np. upławy, pieczenie, świąd, zaczerwienienie.

PODZIEL SIĘ: