Wszystkie wpisy

Partnerstwo w związku, czyli o podziale obowiązków

Czym właściwie jest partnerstwo i co sprawia, że jednym życie w związku dostarcza wielu przyjemności, a innym tylko daje poczucie ograniczeń? Pomijając kwestie indywidualnego charakteru, potrzeb i osobowości, wiele zależy od sztuki umiejętnego porozumiewania się i dawania sobie poczucia bliskości i wsparcia, jednak bez krępującego uczucia życia w złotej klatce. Nie istnieje jeden sprawdzony i uniwersalny przepis na związek doskonały, jednak zaufanie i miłość stanowią mocne fundamenty to zbudowania trwałego i silnego związku opartego na zasadach partnerstwa.

Zdecydowana większość par zostaje poddana niezwykłej próbie, gdy podejmują decyzję o wspólnym zamieszkaniu. To właśnie wtedy pojawia się potrzeba wprowadzenia podziału obowiązków, a codzienne obcowanie ze sobą ściąga różowe okulary, przez które wcześniej oglądało się wspólny świat. Nikogo raczej nie dziwi fakt, że nie wszyscy przetrwają pierwsze starcie z szarą rzeczywistością.

O podziale obowiązków można mówić także w kontekście znacznie starszych par, które przez lata funkcjonowały według zasad, ona pierze, sprząta i gotuje, on zarabia na utrzymanie rodziny. Stary system podziału obowiązków rzadko sprawdza się we spółczesności i nawet wieloletnie małżeństwa zmuszone są do zastosowania innego systemu partnerstwa.

Tam gdzie oboje partnerzy aktywni są zawodowo i posiadają dzieci, pojawia się także potrzeba usystematyzowania codziennego życia. Warto zastosować plan działań na cały tydzień, gdzie można swobodnie podzielić się określonymi zadaniami, np. on robi zakupy po pracy, ona szykuje obiad i sprząta mieszkanie, on zabiera dzieciaki na spacer, ona ma chwilę dla siebie itp.