Wszystkie wpisy

Niska samoocena, a libido kobiet dojrzałych

Zdaniem lekarzy, aż 67 procent kobiet po 50. roku życia cierpi na znaczny spadek libido. Zwykle przyczyną może być rutyna w związku, zaburzona gospodarka hormonalna, albo przemęczenie organizmu. Nierzadko powodem zaniku popędu seksualnego, jest niska samoocena kobiety.

Nagłe i dość niespodziewane obniżenie potencji powinno stanowić sygnał alarmowy. Być może winę za nagły brak zainteresowania seksem, ponosi obniżenie poziomu estrogenów. W takim wypadku wystarczy stosować przepisane środki farmakologiczne, by w krótkim czasie odzyskać zainteresowanie własnym partnerem i miłosnymi igraszkami z nim.

Jeżeli na postawie badań przeprowadzonych z polecenia lekarza, nie wynika, by przyczyną były zaburzenia gospodarki hormonalnej, należy rozważyć także inne możliwości. Spadek libido, może wynikać z rutyny lub problemów w porozumieniu z partnerem. Znaczny wpływ na libido ma również sposób postrzegania samej siebie. To właśnie kompleksy i niska samoocena sprawiają, że zanika w kobiecie ochota na czułości i obcowanie z partnerem.

Wszystkie przyczyny obniżenia zainteresowania współżyciem, można skutecznie wyeliminować. Ważne jest jednak, by sama kobieta tego chciała. Problemy z partnerem wymagają zaangażowania obojga i szczerej dyskusji prowadzącej do porozumienia. Brak samoakceptacji może wymagać pomocy bliskich lub specjalisty, który wskaże w jaki sposób odnaleźć w sobie pozytywne cechy. Należy jednak pamiętać, że nikt nie jest idealny, i nie warto skupiać się na własnych niedoskonałościach.