Wszystkie wpisy

Męskie problemy z seksem

Problemy z seksem u mężczyzn są całkiem częstsze i nie ograniczają się jedynie do okresu andropauzy. Ich źródła mogą być różne – dlatego za każdym razem należy rozpatrywać przypadki indywidualnie. Tylko w ten sposób można wykryć genezę problemu i zastosować odpowiednie działanie. Wśród najczęstszych „męskich” problemów z alkowy można wymienić: przedwczesny wytrysk, obniżone libido, a także kłopoty z erekcją (zaburzenia uniemożliwiające osiągnięcie lub utrzymanie wzwodu). Na czym polegają powyższe dolegliwości i jak im zaradzić?
Jeśli chodzi o przedwczesny wytrysk, to polega on na zbyt szybkiej ejakulacji – skutkiem czego partnerzy nie mogą równocześnie czerpać przyjemności ze zbliżenia (czasami kobieta nie doświadcza jej wcale). Przedwczesny wytrysk często jest efektem stresu, nadmiernej wrażliwości na dotyk czy inne bodźce. Można próbować poradzić sobie z tym problemem dzięki współpracy, odpowiednim pieszczotom, ale także farmakologicznie.
Obniżone libido – czyli spadek zainteresowania seksem – może wynikać zarówno z czynników psychologicznych jak i fizycznych (zmiany hormonalne, zmęczenie, stres, depresja, zapracowanie, alkoholizm …). Aktywny seksualnie mężczyzna przestaje odczuwać potrzebę współżycia – wiąże się to ze stopniowym spadkiem testosteronu (zupełnie naturalną począwszy od 25 r.ż.). Niedobór testosteronu może się jednak wiązać również z niedoczynnością jąder. Warto zbadać poziom hormonów w organizmie oraz zastanowić się nad innymi możliwymi przyczynami.
Męskie problemy z erekcją mogą mieć dwojaką postać. Jedną z nich jest niemożność osiągnięcia wzwodu i odbycia stosunku. Impotencja może być wynikiem zarówno chwilowej niedyspozycji (np. po alkoholu), ale także poważniejszych schorzeń – jak miażdżyca czy zbyt wysoki poziom cukru we krwi, schorzenia urologiczne (wtedy ma charakter długotrwały). Przyczyną dolegliwości może być andropauza (i zmniejszenie wydzielania testosteronu), a także zmiany w ukrwieniu penisa. Jednak również młodsi mężczyźni mogą stać się ofiarami impotencji – w wyniku nerwic seksualnych, stresu czy innych problemów psychicznych. Wbrew obiegowym opiniom hormonalne zmiany to przyczyny impotencji mniej niż w 10 % przypadków. Należy pamiętać że na potencję niekorzystnie wpływają również: palenie papierosów, nadużywanie alkoholu, nadwaga i otyłość, stosowanie niektórych leków, stosowanie steroidów (na przyrost masy mięśniowej), nadciśnienie.
Warto pamiętać, że zaburzenia erekcji to jeden z częstych problemów medycznych. Konieczne jest wykonanie badań, które pomogą ustalić jego przyczyny. Wtedy można rozpocząć odpowiednie leczenie – które może oznaczać przyjmowanie leków farmakologicznych doustnych, leków farmakologicznych w formie iniekcji, terapię z zastosowaniem urządzeń próżniowych, leczenie chirurgiczne, ale także psychoterapię (indywidualną lub z partnerką).