Wszystkie wpisy

Kiedy kompleksy zabijają udane życie seksualne

W świecie promowania doskonałego ciała i wiecznej młodości, kobiety po 50. roku życia coraz częściej popadają w kompleksy i tracą wiarę w same siebie. Trudno jest jednak przeciwstawić się naturze i zatrzymać nieuniknione procesy. Niestety, brak zadowolenia z siebie, wpływa też na życie seksualne dojrzałych kobiet.

Nie istnieją ludzie doskonali, jednak osoby pewne siebie, świadome swych zalet, zdecydowane lepiej radzą sobie z codziennymi obowiązkami i potrafią cieszyć się udanym życiem seksualnym. Wiele kobiet, do późnego wieku, pozostaje dziś aktywnymi zawodowo. Zdarza się jednak, że pomimo odnoszonych sukcesów w pracy, one same czują się nieatrakcyjne i mało pociągające dla swego partnera. W efekcie powstaje błędne koło, gdzie kompleksy obniżają libido, a brak życia seksualnego tworzy nowe kompleksy.

Kobiety dojrzałe, powinny być jednak świadome tego, że nie są osamotnione w swych problemach. Zdaniem specjalistów, aż 67 procent kobiet po 50. roku życia, to osoby walczące z niskim popędem seksualnym. Nie oznacza to jednak, że w takiej sytuacji czas zapomnieć o igraszkach z partnerem, lecz konieczne jest podjęcie działań, które pomogą znowu cieszyć się życiem.

Istnieje wiele przyczyn zaburzeń funkcjonowania libido. Między inni kompleksy, które nawet z najbardziej temperamentnej kobiety potrafią uczynić oziębłą istotę. Okazuje się, że brak wiary w samą siebie i niska samoocena, są trudniejsze do zwalczenia niż zaburzenia hormonalne czy problemy z partnerem. Kobieta musi być bowiem świadoma tego, że z wiekiem nie ubywa jej atrakcyjności i z całą pewnością nie warto przejmować się powstającymi na jej ciele niedoskonałościami. W skrajnych przypadkach, bywa potrzebna pomoc psychoterapeuty lub seksuologa, który będzie w stanie rozwiązań problem niskiego libido.