Wszystkie wpisy

Co kobiecie dojrzałej odbiera ochotę na seks?

Odpowiedzi na to pytanie najlepiej szukać u kobiet po 50. roku życia. Co takiego sprawia, że ich życie seksualne przestaje istnieć, a one same tracą ochotę na jakiekolwiek igraszki? Praca, zmęczenie codziennością, rutyna, konflikt z partnerem, a może poczucie bycia mało atrakcyjną?

Seksualne życie Polek, rzadko bywa przedstawiane w sondażach i statystykach. Okazuje się jednak, że ponad 67 procent kobiet, po 50. roku życia, skarży się na obniżone pożądanie, które często stanowi reakcje na zachodzące zmiany zarówno w jej otoczeniu, ciele, jak i psychice. Niejednokrotnie, za niskie libido odpowiada cały szereg  powiązanych ze sobą reakcji łańcuchowych, np. utrata pracy i konflikt z partnerem przekładają się na niską samoocenę.

Właśnie w ten sposób powstają kompleksy, które coraz bardziej utrudniają czerpanie satysfakcji z życia seksualnego i funkcjonowanie w społeczeństwie. Zdaniem ekspertów, na kompleksy cierpi praktycznie każdy człowiek, jednak ich znaczne nasilenie może wymagać interwencji specjalistów. Jeżeli zaburzenia postrzegania własnej osoby, dotykają kilku aspektów życia, wskazany jest kontakt z psychologiem lub psychoterapeutą. W przypadku, gdy kompleksy wpływają tylko i wyłącznie na pożycie seksualne, warto skorzystać z pomocy seksuologa.

Udane życie seksualne wymaga jednak starań obojga partnerów. Mając wsparcie w swoim partnerze, który kochając i doceniając kobietę daje jej dowody na to, że jest piękna i atrakcyjna, znacznie łatwiej można pokonać własne kompleksy. W rzeczywistości wygrana walka, to sukces obojga kochanków.